Симфонічний оркестр
ЕВОЛЮЦІЯ ЧЕРНІВЕЦЬКОГО АКАДЕМІЧНОГО
СИМФОНІЧНОГО ОРКЕСТРУ ОБЛАСНОЇ ФІЛАРМОНІЇ
імені Д. ГНАТЮКА В КУЛЬТУРНО – МИСТЕЦЬКОМУ ЖИТТІ УКРАЇНИ
Стаття присвячена 30-річчю створення Чернівецького академічного симфонічного оркестру обласної філармонії імені Дмитра Гнатюка.
Газета «Молодий буковинець від 28 листопада 1992 року писала: «Це двічі фантастика! Якщо хочете фантастика в квадраті. У Чернівцях протягом лише двох днів розкуплено всі квитки на концерт – презентацію симфонічного оркестру. У залі театру ім. О.Кобилянської панувала класична музика – Ф.Шуберт, П.Майборода, С.Джоплін, М.Глінка, П.Чайковський та М.Лисенко. І це досягнуто лише за місяць існування, 16 репетицій у нічні, вечірні, позаробочі години і поки що лише за обіцяну зарплату».
Отак починалося створення муніципального малого симфонічного оркестру. Йшов 1992 рік, досвідчений диригент, в якого за плечима була робота головним диригентом Луганського симфонічного оркестру, Таджицького державного симфонічного оркестру, диригент Державного симфонічного оркестру України Віктор Костриж, повернувшись в Чернівці, мріяв про створення симфонічного оркестру. Звернувшись до мера міста Віктора Павлюка, отримав повну організаційну і фінансову підтримку. Допомагав у створенні симфонічного оркестру Юрій Марчак, на той час начальник міського управління культури. Директором оркестру був призначений Геннадій Пампуха.
Презентація оркестру відбулася 26 листопада 1992 року. Спочатку оркестр працював в Палаці культури текстильників, лише через рік, з 1 січня 1994 року переведений в штат Чернівецької обласної філармонії. Основу оркестру складали викладачі Чернівецького музичного училища, студенти, викладач і музичних шкіл області. Була створена ініціативна група з семи осіб, які і стали засновниками Чернівецького малого симфонічного оркестру: В.Костриж, О.Герасімов, П.Чеботов, В.Паранюк, І.Кадюк, Г.Пампуха.
Першим головним диригентом і художнім керівником був Віктор Костриж.
Віктор Костриж народився 30.10.1949 року в селі Гвіздівці Сокирянського району Чернівецької області. У 1969 році закінчив Чернівецьке музичне училище, у 1975 році факультет оперно-симфонічного диригування консерваторії ім. М.Лисенка в класі професора М.Колеси і був призначений головним диригентом Луганського симфонічного оркестру.
З 1992 року художній керівник і головний диригент Чернівецького симфонічного оркестру. Яскраво себе проявив як диригент і музикант. У творчому доробку було понад 600 концертних програм, з якими виступав в 90 оркестрах країн СНД, Польщі, Румунії, Австрії, Німеччини, Італії. Заслужений діяч мистецтв (1994 р.)
Працювали також з оркестром диригенти Віталій Бондаренко, Юрій Голота, Тарас Курило.
Віталій Бондаренко народився 28.04.1961 року в м.Кривий Ріг Дніпропетровської області. Після навчання в ДМШ № 3 вступив до Криворізького музичного училища (1977-1981), в Львівську консерваторію ім. М.Лисенка (1981-1986), кафедра народних інструментів (баян). Працював на посаді концертмейстера оркестрової групи, пізніше керівником в Заслуженому Буковинському ансамблі пісні і танцю (1986-1989). З 1989 р. до 1994 р. навчався в Львівській консерваторії на кафедрі оперно-симфонічного диригування. З 1994 р. до 1999 р. працював на посаді диригента симфонічного оркестру Чернівецької філармонії. З 1994 року і до цього дня працює викладачем та керівником оркестру кафедри музики Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича. Голова асоціації народно-інструментальної музики Чернівецького обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки.
Юрій Голота закінчив повний курс Міжнародної Гендель-Академії Карлсруе (Німеччина) – (професор Тімоті Браун) та майстер-клас (Сір Георг Шолті). Лауреат конкурсу диригентів ім. С.Турчака, 1998 р. Працював диригентом Дніпропетровської опери, першим диригентом Кубанського симфонічного оркестру, художнім керівником та головним диригентом Майкопської філармонії, Чернівецької філармонії, Західно-Українського симфонічного оркестру. Як гастролюючий диригент, співпрацював з Заслуженим Національним симфонічним оркестром України, Оркестром Московської філармонії, симфонічними оркестрами: Нижній Новгород, Ростов, Красноярськ, Луганськ, Донецьк, Запоріжжя, Львів, Одеським Національним симфонічним оркестром. З 2017 року очолює Маньянський симфонічний оркестр (Сичуань, Китай). Мав виступи в престижних концертних залах України, Лондона, Барселони, Ірландії, Швейцарії, Мюнхена, Гранади.